Badanie wzroku i dobór okularów – porady

Dla klientów naszych salonów optycznych przygotowaliśmy garść praktycznych porad, dzięki którym dowiecie się Państwo, jak wykonać badanie wzroku w domowym zaciszu oraz o czym należy pamiętać przy doborze okularów korekcyjnych. Zapraszamy do lektury!

Zdrowe oczy

Sam szybko zbadaj swój wzrok

Nigdy nie kupuj gotowych okularów !

Jakie okulary dla kogo ?

Sam szybko zbadaj swój wzrok

Zrób test sam. To bardzo proste! Na tej stronie przedstawiamy dwa proste testy na zbadanie wzroku. Aby przeprowadzić badanie przejdź TUTAJ i wdrukuj ekran (po prostu naciśnij klawisz "print" lub "drukuj" który znajdziesz na górnej belce przeglądarki).

Górna połowa to test na odległość "dal" 
Postępuj według niżej podanych wskazówek:

  • Umieść kartkę w odległości około 5 m.
  • Widzisz ostro każdą literę?
  • Zasłoń jedno oko, następnie drugie (czytaj jednym okiem)
  • Czy litery w obu przypadkach są jednakowo wyraźne?

Teraz następny sprawdzian. Tekst z dolnej ramki powinien być widziany ostro i wyraźnie z odległości 35 cm. Dla jednego oka, dla drugiego oka i dla obu oczu naraz. Jeżeli jest inaczej - pora odwiedzić swojego optyka.

Nigdy nie kupuj gotowych okularów!

DLACZEGO? Nie ma gotowych okularów - trzeba je wykonać specjalnie dla Ciebie!!! 
Szansa znalezienia odpowiednich okularów - na straganach, otrzymanych od innej osoby, pochodzących z darów, kupionych w galanterii, aptece, na stacji benzynowej, lub na stoliku w przychodni lekarskiej jest mniejsza niż wygrana w Totolotka.

Popatrz na obrazek powyżej a przekonasz się ile parametrów musi być zachowanych przy wykonaniu okularów.

Okulary muszą być dopasowane specjalnie dla Ciebie. Dokładność okularów mierzy się nie w milimetrach, lecz w wielkości przesunięcia pryzmatycznego soczewki. Np. ustawienie szkieł +3.0 dioptrie z różnicą 4 mm jest dwukrotnym przekroczeniem dopuszczalnego błędu i przesuwa obraz poza plamkę, obniżając widzenie o około 40%. W pierwszej chwili po założeniu takich okularów mogą wydawać się dobre, dopiero później zaczniemy odczuwać bóle i zawroty głowy, nieraz nudności, a w efekcie może spowodować stałe uszkodzenie Twojego wzroku.

To początkowe dobre widzenie może być spowodowane podświadomym, 'jednoocznym' widzeniem (jest to sprawdzalne tylko specjalnym przyrządem optycznym). Po pewnym czasie mózg 'żąda' obrazu z obydwu oczu i w tym momencie zaczynają się wspomniane problemy.

Zdarza się, że za kilka złotych kupujemy okulary w miejscach przygodnych, nie zdając sobie sprawy jakie mogą czekać nas kłopoty. Winowajcą mogą być również użyte do ich wyrobu materiały. Pięknie błyszczące oprawy z dalekiego wschodu powlekane są tombakiem, stopem miedzi i cynku, które to metale w kontakcie z naszym potem wydzielają alergogenne odczyny. Natomiast szkła wykonane są najczęściej z octanu celulozy, z którego uwalniają się estry kwasu octowego, tworzący z tlenkami tombakowymi opar groźny dla naszego zdrowia rakotwórczy koktail!

Kilka słów na koniec...

Nawet ta krótka rozprawka o naszych oczach i optyce pokazuje z jak delikatną i skomplikowaną sprawą mamy do czynienia. Jak niewiele trzeba, aby okulary, które miały być ulgą stały się przyczyną naszej udręki...

Jakie okulary dla kogo ?

Wybór oprawy i szkieł zależy od tego czy okulary będą przeznaczone do stałego noszenia, czy tylko do czytania. Krótkowzroczność, astygmatyzm i związana z wiekiem nadwzroczność zmusza nas do codziennego używania okularów. oprawy winny być wtedy dobrze dopasowane do owalu twarzy i lekkie. Szkła do codziennego noszenia mogą być cieńsze i lżejsze nawet o 70%. Wskazane jest zastosowanie powłoki antyrefleksyjnej i barwienie na kolor skóry. Uzyskamy wtedy lepszy kontrast widzenia, a okulary będą mniej widoczne na twarzy.

Gdy musimy używać mocniejszych szkieł do pracy, czytania możemy zdecydować się na tzw. szkła progresywne, dające ostry obraz dla wszystkich odległości bez kłopotliwej zmiany okularów.

Oddzielnej uwagi wymagają szkła fotochromatyczne oraz moda na okulary przeciwsłoneczne.

Stwierdzono naukowo, że oko ludzkie posiada naturalną zdolność dopasowywania się do natężenia światła w środowisku, w którym funkcjonuje od pokoleń i nie potrzebuje specjalnej ochrony przed normalnym promieniowaniem słonecznym. Prof. Melanowski dowodzi, że źrenica wraz z siatkówką znosi różnicę natężenia światła od 0,00015 do 100000 lumenów co stanowi różnicę jak 1 do 6,6 miliona!

Jeśli będziemy korzystać na codzień ze szkieł o stałym przyciemnieniu (np. 50% absorbcji) spowoduje to rozszerzenie źrenicy z równoczesnym przejściem w tryb 'nocnego' widzenia (pręcikami), a więc poza plamką żółtą, która w ten sposób ulega stałej degradacji, kończącej się jej stałym wyłączeniem.

Ponieważ tylko plamka żółta posiada zdolność widzenia barwnego, przychodzi moment, gdy zaczynają się nasze kłopoty z rozróżnianiem kolorów. Tego niebezpieczeństwa nie ma przy zastosowaniu szkieł fotochromatycznych, ponieważ tylko one mają zdolność proporcjonalnego zabarwiania się (przyciemniania w zależności od natężenia światła).

Kupując okulary przeciwsłoneczne zwróćmy uwagę, czy zastosowane szkła są oznaczone absorbcją promieniowania UV oraz czy kolor soczewek jest zgodny z wymogami ruchu drogowego (ważne dla kierowców). Niektóre okulary ze szkłami o odcieniu czerwonym, zielonym lub niebieskim potrafią zniekształcić kolory świateł sygnalizacyjnych, a nawet sprawić, że stają się dla nas niewidoczne.

Zawsze pomyśl co stawiasz pomiędzy okiem a światem. Okulary mają być pomocą, a nie przeszkodą!